Glavni cilj projekta je bil pripeljati evropske žive knjižnice v različna mesta po Evropi in vključiti državljane iz vseh socialno-ekonomskih skupin v živahne razprave o prihodnosti Evrope in vrednotah, ki jo opredeljujejo, ter tako prispevati k odpravljanju ovir, predsodkov in stereotipi med njimi. Evropska živa knjižnica predstavlja neformalno izobraževalno metodologijo, v kateri bralci komunicirajo s knjigami, ki so pravzaprav ljudje z edinstveno identiteto in življenjskimi zgodbami, pripravljenimi, da jih delijo z vsemi, ki pokažejo pripravljenost poslušati. Žive knjige, ki so bile vključene v projekt, so predstavniki štirih tematskih sklopov ljudi, ki se pogosto soočajo z diskriminacijo ali pa njihov glas ni dovolj slišan – migrantov, starejših, mladih in žensk.
“Evropska živa knjižnica za mlade državljane” je obiskala šest mest po Evropi, vključno s Solunom, Bijeljino, Skopjem, Valencio, Ljubljano in Beogradom. Meščani teh mest, vseh starosti, spolov in okolij, so radi »izposojali« naše knjige in z njimi plodno razpravljali. Te aktivnosti so predstavnikom občin in organizacij civilne družbe, vključenim v projekt, omogočile tudi povezovanje in dogovor o prihodnjem sodelovanju na transnacionalnih akcijah in projektih.
Glavni produkt projekta je serija izobraževalnih filmov, kjer žive knjige delijo svoja mnenja, poglede in vrednote. Ti filmi bodo razdeljeni v šole, mladinske centre, javne ustanove in na spletu, tako da se bodo vsi lahko učili iz zgodb naših živih knjig. Celovečerna različica filma je dostopna na tej povezavi.
Več o dogodkih, organiziranih v okviru projekta, lahko izveste v tem spletnem dokumentu.